2020 ГОД

Президент Беларуси А.Г.Лукашенко сообщил, что 2018-2020 годы в Беларуси пройдут под знаком Года малой родины. Глава государства пояснил, что на принятие такого важного решения подвигли размышления о важности малой родины в судьбе каждого человека.

There are no translations available.

18 лютага ў рамках дня беларускамоўных зносін вучні 10-х і 11-х класаў прагарталі вусны часопіс “Славутыя постаці мінулага”, узгадалі імёны вядомых людзей, якія зрабілі вялікі ўклад у развіццё культуры, літаратуры і адукацыі ў нашай краіне.

There are no translations available.

Дзень беларускамоўных зносін 14 студзеня ў школе пачаўся пад знакам Каляднай зоркі. Узоры  народных песень  – шчадровак  прадэманстравалі настаўнікі пачатковых класаў Патароча Т.М., Валавікова Г.У. і Райко М.В.  Да  калядавання далучыліся  і вучні першых класаў.

There are no translations available.

3 снежня , у межах дня беларускамоўных зносін, настаўнікам працоўнага навучання Серанковай С.Ф. была арганізавана фотазона, дзе можна было зрабіць сэлфі з вышыванкаю. Вучні з задавальненнем рабілі фотаздымкі, не засталіся ў баку і настаўнікі.

There are no translations available.

26 кастрычніка, у беларускамоўны аўторак, настаўнікі біялогіі  і геаграфіі Камкова Л.П. і Міхалкова Л.Д. арганізавалі выставу фотаздымкаў “Раслінны і жывёльны свет Гомельшчыны” , а таксама правялі віктарыну, удзельнікі якой перакладалі назвы раслін і жывёл на беларускую мову.

There are no translations available.

29 кастрычніка вучні 9-х класаў  сталі ўдзельнікамі віктарыны «Сакрэты чараўніцы мовы”. Дзень беларускамоўных зносін паказаў не толькі  цікавасць жа роднага слова, але і нядрэнныя веды па гісторыі і культуры  народа, па беларускай мове і літаратуры.

There are no translations available.

У рамках дня беларускамоўных зносін 24 верасня адбыўся конкурс асенніх букетаў “Кветкі маёй Радзімы”.

У састаўленні букетаў спаборнічалі вучні з 1-га па 11-ты класы.

Не засталіся ў баку  бацькі і настаўнікі, якія актыўна дапамагалі дзецям, праявілі творчую фантазію.

Конкурс ператварыўся ў свята восені і прыгажосці .

There are no translations available.

У рамках дня беларускамоўных зносін вучні і настаўнікі наведалі музеі горада, правялі цікавыя ўрокі ў музейным пакоі школы  «Тут родныя трымаюць карані”.

There are no translations available.

З мэтай далучэння да культурная спадчыны вучнi школы наведваюць в. Неглюбка, дзе вывучаюць традыцыi

народнага ткацтва, знаёмяцца з асабливасцямi працы вясковых майстрых.

У чэрвенi вучнi працоуна-аздарауленчага лагера з цiкавасцю далучылiся да чарговай экспедыцыi y в.

Неглюбка.

There are no translations available.

“Ведай родную мову!”   Такую назву мела інтэлектуальная гульня, удзельнікамі якой сталі вучні 5-х класаў . “Бусляняты”,  “Зорачкі”  і “Пераможцы” спаборнічалі  ў веданні не толькі роднай мовы, але і беларускай культуры, народных традыцый.  Прадэманстраваўшы добрыя веды, усе ўдзельнікі гульні атрымалі  ўзнагароды, таму  пераможаных не было.

There are no translations available.

Вучаніцамi  5 «А” класа сярэдняй школы № 50 г. Гомеля Гладкіх Дарьяй, Змушко Веранікай, Нікеенка Веранікай і Фёдаравай  Кацярынай на ручным станку-кроснах у этнаграфічным музейным пакоі школы ў 2016 годзе вытканы ручнік і сурвэткі, прызначаныя  для выкарыстання ў  традыцыйных вясельных абрадах у якасці абярэгу для маладых.

<< Першая < Папярэдняя 1 2 Наступная > Апошняя >>

Старонка 1 з 2